CANADIAN CHITO RYU ACHIEVEMENTS

CANADIAN NATIONAL BLACK BELT CHAMPIONSHIP

at RICHMOND B.C. CANADA - AUG 24, 25, 26, 2000 and

NATIONAL KARATE ASSOCIATION OF CANADA (NKA) AWARD

 

NKA AWARDS – AUG 26, 2021

Gary Sabian Male athlete of the year (Atlantic Karate – Nova Scotia)

Btissama Essadiqi Female athlete of the year (Karate Cama – Quebec)

Fabien Leblanc Junior male athlete of tournament (Karate Cama - Quebec)

Roch Laflamme Senior male athlete of tournament (Karate Cama – Quebec)

Btissama Essadiqi Senior female athlete of tournament (Karate Cama – Quebec)

Germain Bisson Coach of the year (Karate Cama – Quebec)

Paul Gimmo Ross Rumble Award (Saint John Chito Ryu-New Brunswick)

David Chong Canadian Shihan Kai Award (Guildwood Chito Kai –Ontario)

NKA EXECUTIVES & COUNCIL MEMBERS – AUG, 2000

David Chong 1ST vice President (Guildwood Chito Kai-Ontario)

Rupert Joshi Treasurer (Alberta Chito Ryu – Alberta)

Cherry Whitaker Council member (New Glasgow Karate-Nova Scotia)

Germain Bisson Council member (Karate Cama – Quebec)

Robert McInnes Council member (Chito Ryu – New Brunswick)

 

NKA CERTIFIED REFEREES – AUG , 2000

Paul Gimmo Kumite A, Kata Judge (Saint John Chito Ryu – New Brunswick)

David Chong Kumite A, Kata Judge (Guildwood Chito Kai – Ontario)

Rupert Joshi Kumite A, Kata Judge (Alberta Chito Ryu – Alberta)

Don Mazerolle Kumite B, Kata Judge (New Maryland Chito Ryu-New Brunswick)

Milton Bourque Kumite B, Kata Judge (Mukashi Karate – Nova Scotia)

Norm Gillies Kumite C, Kata Judge (Higashi School of Karate – Ontario)

 

 

 

 

 

 

CHITO RYU ATHLETES RESULTS

AT NATIONAL BLACK BELT

CHAMPIONSHIP – AUG 24, 25, 26, 2000

 

ONTARIO:

Ed Docherty Men Kata, (Whitby Chito Ryu)

Men team kumite (Silver)

Alana Welch Women +60kg kumite (Ottawa Chito Kai)

Women Open wt

Women Open Wt team kumite (Bronze)

Vanya Welch Cadet Girl 16-17, +60kg,kumite (Ottawa Chito Kai)

14-17 team kumite (Silver)

Jenna Welch Junior women 18-20, -53kg,kumite (Bronze) (Ottawa Chito Kai)

Kim Leppik Junior women 18-20, +60kg,kumite (Guildwood Chito Kai)

Alex Gheorghe Junior men 18-20, +75kg,kumite (Guildwood Chito Kai)

Ashley King Junior girl 14-15, kata (Burlington Chito Ryu)

Paul Agueci Junior boy, 14-15, kata (Burlington Chito Ryu)

 

NEW BRUNSWICK:

From Hampton karate Club.
Corey Doucet <>14-15 Boy's- won the silver medal in +50 kg.
Chris Knorr  <>18-20 Jr. mens- went to kata finals, & placed 5th.
individually.
Lane Angell  <> 18-20 Jr, men's.
Nick Reicker <> 16-17 Cadet boys
Jesse Jesso <> 14-15  Jr. boy's
Wendy Oliver <> Assistant Head Coach
Paul Oliver   <>  Head coach

From Saint John Chito-Ryu. [Prince Charles]
Ryan Jimmo <> 18-20 Jr. men's, who took silver medal in +70 kg.
Justin McAdam <> 16-17 cadet Boy's
Jessica Byers <> 14-15 Jr. Girl's +50 kg.

From New Maryland Chito-Ryu.
Jill Bishop <> Adult Womens
Tim Bishop <> Team manager

 

 

NOVA SCOTIA:

Gary Sabean   Male Athlete of the year  (Atlantic Karate Club)

  Gold in weight division       
  Silver in Open Weight
  4th inTeam Kumite
  finalist in kata- did not finish
Mitchell German  4th in Team Kumite (Atlantic Karate Club)
Marc Waterfield  4th in Team Kumite  (Atlantic Karate Club)
Randy Rix         4th in Team Kumite  (Atlantic Karate Club)
Cherry Whitaker   Silver in Masters Women Kata  (New Glasgow Karate Club)
Sheila Jeans     4th in Team Kumite   (New Glasgow Karate Club)
Maitre Raman     4th in Team Kumite  (Atlantic Karate Club)
Anna Raman        4th in TEam Kumite  (Atlantic Karate Club)
Christie Budd     Junior  (Ken San Kan Karate Club)
Stuart Smith      Juvenile  (Atlantic Karate club)


These are all the Chito Ryu people who competed on the NS Team.  We were
well over 1/2 of the team!

 

 

BRITISH COLUMBIA;

Taneda Dojo:

Chris Taneda 3rd - 60 kg men, kumite
Phil Taneda 3rd -65 kg Men, kumite
Tania McRae 4th -53 kg Women, kumite
Dustin Ellsworth 4th 18-20 +75 kg Men, kumite
Dustin Ellsworth 3rd Mens Team Kumite
Sarah Holland 3rd 16-17 -53 kg Girls, kumite
Coco Kimmitt 4th 14-15 +50 kg Girls, kumite
Mike Ditson, kumite
Jan Kleckner, kumite
Mason Shore , kumite
Matt Taneda, kumite

Burnaby Chito Ryu:
Balraj Sergill. finished 3rd in the women's - 53 kg division.

 

 

 

 

 

 

Quebec :

Karaté Cama

 

 

Les Juniors

Athlète

Kata

Kumite

Team kata

Team kumite

Roxanne Pagé (16-17 ans)

Gold

Bronze

Valérie Dubuc (18-20 ans)

6e

Xavier Fournier (14-15 ans)

Gold

Gold

Benoit Bordeleau (14-15 ans)

6e

Karl Lamarche (14-15 ans)

Bronze

Gold

Steve Larose (16-17 ans)

5e

Gold

Fabien Leblanc (16-17 ans)

Silver

Bronze

Gold

Cheryl-Lee Davis-Chénier (14-15 ans)

Bronze

Gold

Maude L’Écuyer-Lafleur (14-15 ans)

Gold

Bronze

Cynthia Lacelle (14-15 ans)

Gold

Marie-Ève Lahaie (16-17 ans)

Bronze

Bronze

Jonathan Martin (16-17 ans)

Gold

Philippe Bertrand (16-17 ans)

Bronze

Gold

Mathieu Laperrière (16-17 ans)

Bronze

Karine Lalande (18-20 ans)

Gold

Guillaume Pelletier (18-20 ans)

Bronze

Silver

Louis-Philippe L’Écuyer-Lafleur (16-17)

Gold

Quebec :

Karaté Cama

 

Les Adultes

 

Athlète

Kata

Team kata

Kumite

Kumite open

Team kumite

Steeven Cryans

9e

Silver

Silver

Btissama Essadiqi

Gold

Gold

Gold

Karine Lalande

Bronze

Marc Gauthier

Silver

Bronze

Gold

Roch Laflamme

Silver

Gold

Gold

 

 

 

Karaté Cama gave the best performance of its existence, by winning 37 medals and 5 NKA Award achievement

 

Québec team also finished first in both tournaments, juniors and seniors.