1998 Soke Cup Results


[Medal Summary]


EVENTFIRSTSECONDTHIRD
Men’s Soke Cup Champion C. Taneda (Canada) n/a n/a
Ladies Soke Cup Champion S. Fung (Canada) n/a n/a
Men’s Black Belt Kata C. Taneda (Canada) Oyama (Japan) Nakamura (Japan)
Ladies Black Belt Kata S. Fung (Canada) Essadiqi (Canada) McRae (Canada)
Mens Master A Kata C. Taneda (Canada) Tatsumi (Japan) Toba (Japan)
Ladies Master A Kata Ferri (Canada) Mervyn (Canada) Ford (Canada)
Mens Master B Kata Osada (Japan) Debeur (Canada) Daignault (Canada)
Black Belt Team Kata C. Taneda-P. Taneda-D. Carlson (Canada) Otawa Kondoh Yoshida (Japan) Noonan Philips Hayes (Australia)
Ladies Master B Kata Samamura (Japan) Daignault (Canada) Desmarais (Canada)
Mens Kumite Grand Champion Kirk (Canada) n/a n/a
Ladies Kumite Grand Champion Fung (Canada) n/a n/a
Mens Heavyweight Kumite Kirk (Canada) Nakamura (Japan) Docherty (Canada)
Mens Lightweight Kumite Sasaki (Japan) Sabean (Canada) Dicarlantonio (Canada)
Ladies Heavyweight Kumite Welch (Canada) Hoffman (Canada) Taneda (Canada)
Ladies Lightweight Kumite Fung (Canada) Mavin (Australia) Essadiqi (Canada)
Mens Master A Kumite C. Taneda (Canada) Oliver (Canada) Tatsumi (Japan)
Mens Master B Kumite Osada (Japan) Gallant (Canada) Debeur (Canada)
Ladies Master A Kumite Brooks (Canada) Mervyn (Canada) Ferri (Canada)
National Team Kumite Men Japan A Sasaki Nakamura Murayama Kuwata Kazumori Ishibashi Kasuya Canada A Kirk German Hodge Sabean DiCarlantonio Dubuc Laflamme Canada B Rix Waterfield Docherty Loken Cryans Gauthier Taneda
National Team Kumite Ladies Canada A Welch Essadiqi Fung Shergill Canada B Lalande St-Louis Harris G. Australia Niddrie Hayes Mavin Davidson
Mens Black Belt Team Kumite Quebec Dubuc Cryans Gauthier Quevillon Laflamme Bisson Australia Deeg Higgins Cockrill Philips Noonan British Columbia Diamond Ditson Ellsworth Hoffman Holland Kelly
Ladies Black Belt Team Kumite British Columbia Harris Kleckner Hoffman Quebec Essadiqi Lalande Gaudet St-Louis Australia Niddrie Hayes Mavin Davidson
Adult Kyu Intermediate Team Kata British Columbia WCRKC British Columbia WCRKC Richmond Hill
Adult Kyu Novice Team Kata Australia British Columbia WCRKC Quebec EDCRDM
Mens Kyu Intermediate Kata Gill (Canada) Sisler (Canada) White (Australia)
Mens Kyu Novice Kata Smallman (Australia) Kelley (Canada) Elsrud (Norway)
Ladies Kyu Intermediate Kata Harris G. (Canada) Harris M. (Canada) Di Lorenzo (Canada)
Ladies Kyu Novice Kata Wood (Australia) Graham (Australia) Berry (Australia)
Mens Kyu Intermediate Kumite Hoffman (Canada) Patricny (Canada) Glesnes (Norway)
Mens Kyu Novice Kumite Berry (Australia) DePasquale (United States) Nunoshita (Japan)
Ladies Kyu Intermediate Kumite Harris (Canada) Fuji (Japan) Relic (Australia)
Ladies Kyu Novice Kumite Graham (Australia) Edwards (Canada) Jhaveri (Canada)
Junior A Team Kata Guildwood (Canada) Guildwood (Canada) Australia
Junior A Boys Intermediate Kata Hayes (Australia) Ellsworth (Canada) Goto (Japan)
Junior A Girls Intermediate Kata Holland (Canada) Kleckner (Canada) Yoshimura (Japan)
Junior A Boys & Girls Novice Kata Stenekes (Canada) Montaibetti (Canada) Ginn (Canada)
Junior A Boys Intermediate Kumite Ellesworth (Canada) Pelletier (Canada) Taira (Japan)
Junior A Girls Intermediate Kumite Leppik (Canada) Holland (Canada) Page (Canada)
Junior A Boys Novice Kumite Stenekas (Canada) Walton (Canada) Gheorghe (Canada)
Junior A Girls Novice Kumite Montaibelli (Canada) Davis (Canada) Amano (Japan)
Junior B Team Kata Quebec-Cama Leblanc Lamarche Larose British Columbia WCRKC Japan
Junior B Boys Intermediate Kata LeBlanc (Canada) Onizuka (Japan) Inada (Japan)
Junior B Girls Intermediate Kata Okuyama (Japan) Sawamura (Japan) Davis-Chenier (Canada)
Junior B Boys & Girls Novice Kata Nagata (Japan) Fujiwana (Japan) Yamamoto (Japan)
Junior B Boys Intermediate Kumite L’Ecuyer (Canada) Sekito (Japan) Kumada (Japan)
Junior B Girls Intermediate Kumite Welch V. (Canada) Okuyama (Japan) Lahaie (Canada)
Junior B Boys Novice Kumite Taneda (Canada) Doucet (Canada) Blackwell (Canada)
Junior B Girls Novice Kumite Roy (Canada) Syed (Canada) -
Junior C Team Kata Australia British Columbia WCRKC Japan
Junior C Boys & Girls Intermediate Kata Sanada (Japan) Relic (Australia) Kuroda (Japan)
Junior C Boys Novice Kata Ogaki (Japan) Nakashima (Japan) Myers (Australia)
Junior C Girls Novice Kata Taneda (Canada) Kimmitt (Canada) Hoshino (Japan)
Junior C Boys Intermediate Kumite Fournier (Canada) Tanoue (Japan) Shore (Canada)
Junior C Girls Intermediate Kumite Kurodia (Japan) Kushimura (Japan) Lacelle (Canada)
Junior C Boys Novice Kumite Nakashima (Japan) Green (United States) Myers (Australia)
Junior C Girls Novice Kumite Kimmitt (Canada) Taneda (Canada) Blackwell (Canada)
Junior D Team Kata Japan Guildwood (Canada) Japan
Junior D Boys Kata Sakaguchi (Japan) Sanada (Japan) Eto (Japan)
Junior D Girls Kata Kuroda (Japan) Kukuda (Japan) Hughes (Canada)
Junior D Boys Kumite Sakamoto (Japan) Sakaguchi (Japan) Inoue (Japan)
Junior D Girls Kumite Kuroda (Japan) Ashihara (Japan) Nishimoto (Japan)

Report Errors or Omissions to John Shaw